استفاده پنیر پیتزا مطهر 1 کیلویی در کراتین مو

پروفایل حسی پنیرهای پیتزا پروفایل حسی پنیرهای پیتزا تحت دو روش پخت (مایکروویو و معمولی که در زیر توضیح داده شده است) با تجزیه و تحلیل حسی توصیفی انجام شد.

برای تجزیه و تحلیل حسی، 50 گرم از هر نمونه پنیر پیتزا خرد شده برای هر دو روش پخت روی خمیر پیتزا قرار داده شد عملیات حرارتی مایکروویو شامل حرارت دادن پنیر پیتزا به مدت 2 دقیقه در اجاق مایکروویو با توان 900 وات (Dawlance Model DW-395HP، لاهور، پاکستان) بود.

پخت و پز در اجاق معمولی به مدت 15 دقیقه در دمای 177 درجه سانتیگراد در فر گازی Sears Kenmore مدل 73791 (شیکاگو، IL، ایالات متحده آمریکا) انجام شد.

نمونه‌های پنیر پیتزا مطهر ۱کیلویی پس از پخت، درست پس از خروج از اجاق در آزمایشگاه ارزیابی حسی در موسسه ملی علوم و فناوری غذایی، دانشگاه کشاورزی فیصل آباد پاکستان، به شرکت کنندگان ارائه شد.

اعضای پانل نمونه‌ها را برای طعم، بافت، و توصیف‌کننده‌های ظاهری پنیرهای پیتزا با اندازه‌گیری شدت حسی به‌طور مستقل در یک غرفه حسی فردی بدون هیچ مرجع استاندارد شدت، امتیاز گرفتند شدت حسی با استفاده از مقیاس خطی از 0 تا 10 از چپ به راست ارزیابی شد.

که در آن 0 به این معنی است که ویژگی حسی شناسایی نشده است و 10 به این معنی است که ویژگی در غلظت بالایی وجود دارد. رتبه بندی ویژگی های حسی در مقیاس 1-10 انجام شد هر ارزیاب حسی هر نمونه پنیر پیتزا را سه بار ارزیابی کرد و نمرات توصیفی در مجموع 10 به توصیفگرهای مختلف داده شد.
2.3.3. تجزیه و تحلیل آماری تفاوت بین محصولات با تجزیه و تحلیل واریانس یک طرفه مشخص شد میانگین ها با استفاده از آزمون توکی پس از اختلاف معنی دار در سطح معنی داری 5 درصد مقایسه شدند داده ها به صورت مقادیر میانگین ± خطای استاندارد (SE) ارائه شد تجزیه و تحلیل مؤلفه اصلی و تحلیل خوشه ای برای مجموعه داده در تحلیل حسی توصیفی  استفاده شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *